Що нам варто знати про аутизм

Що нам варто знати про аутизм

Сьогодні 2 квітня весь світ відзначає — Міжнародний День поширення інформації про аутизм. Цей день було встановлено 18 грудня 2007 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. 

Аутизм, він поряд, бо згідно зі статистикою CDC кожній 54 дитині встановлюють діагноз «розлади аутистичного спектра». Але в Україні ще досі існують багато упереджень, стереотипів та міфів. Давайте разом дізнаємось про аутизм більше, щоб позбавитись страху перед цим загадковим словом.

Що нам варто знати про аутизм

Факти про аутизм: 

 • Розлади аутистичного спектра (РАС)  – це  сукупність розладів, які відзначаються дефіцитом спілкування та соціальної взаємодії. Аутизм не можна вважати хворобою, бо він не лікується, а коригується. За статистикою 10% людей, яким ставили цей діагноз в дитинстві, його знімають. Причина зняття – неправильно встановлений діагноз або замасковані під аутизм інші розлади, які повністю скорегувались з віком. 
 • Дитина з аутизмом може з’явитися у будь-якій родині, незалежно від рівня доходу та соціального статусу, релігійних вподобань або кольору шкіри. Це рулетка. 
 • Всі люди з аутизмом різні, як і ми з вами. Кожна людина – унікальна. Відмінність в тому, що їм важко спілкуватися, у них є повторювана поведінка та інше сприймання зовнішніх подразників (світло, звук, шум, запах, смак, дотики тощо). У всіх людей з аутизмом свій індивідуальний набір симптомів та різний рівень соціалізації. 
 • Люди з аутизмом можуть як розмовляти, так і ні. Превербальні люди використовують альтернативну комунікацію: жестову мову, видруковані піктограми або програми на гаджетах. 
 • У хлопців в 4 рази частіше виявляють аутизм, ніж у дівчат. У дівчат його складніше діагностувати, та спектр проявляється менш виражено
 • Аутизм не можна визначити до народження дитини. Симптоми РАС стають помітними в період від 1 до 3 років. 
 • Це міф, що всі люди з аутизмом, — геніальні. Але у всіх є свої інтереси, яким вони приділяють значну увагу. Наприклад, нещодавно школяр з аутизмом встановив рекорд України, бо грає на 12 музичних інструментах — це інтерес. 
 • Це міф, що люди з аутизмом агресивні та небезпечні. При перевантаженні люди з аутизмом можуть проявляти самоагресію, наприклад, кусати собі руку, або щипати себе, бити себе. Але агресія в сторону іншої людини — це рідкість та зустрічається не частіше, ніж у людей без аутизму. В агресії завжди є причина, вона не виникає через сам аутизм. 
 • Це міф, що люди з аутизмом не хочуть спілкуватись. Вони, як і ми хочуть любити та дружити. Але в них виникають труднощі в розумінні міміки, емоцій, вони можуть демонструвати спілкування не так, як ми очікуємо. Наприклад, людина може не дивитися в очі при розмові, не посміхатися, коли смішно, може мати беземоційний вираз обличчя, та при цьому відчувати всередині яскраві емоції. 
 • Інклюзія гарно впливає на розвиток дітей з аутизмом та корисна усім людям. Тому дітям з аутизмом потрібна інклюзія, як в закладах освіти, так і в соціальному житті.
 • Раннє втручання може значно поліпшити комунікаційні та соціальні навички дітей. Ніколи не пізно соціалізувати людину з аутизмом.  
 • При належній підтримці та корекції, люди з аутизмом живуть повноцінним життям, працюють, створюють родини та мають дітей. 

Як зрозуміти, що у дитини аутизм?

Батьки помічають що «щось не так» у віці від 1 до 3 років. Є декілька червоних прапорців, на які треба звертати увагу:  

 • нетипова поведінка (дивна гра з предметами, дитина не відкликається на ім’я, не дивиться у очі, не реагує та гумор, або занадто сміється)
 • гіпер- або гіпочутливість до зовнішніх подразників (шуму, світла, дотиків тощо)
 • зацикленість на одноманітності (істерики при зміні маршруту пересування або розкладу дня, зміні іграшок або інтер’єру, тощо)
 • повторювані рухи (розхитування тіла, гра з предметом перед очима, постійне обертання навколо себе, тощо),
 • затримка або порушення мовлення, вокалізації
 • труднощі у спілкуванні з однолітками та дорослими
 • дитина не реагує на небезпеку, та на такі звернення як «стоп», «не йди», «дай», «дивись»

Що нам варто знати про аутизм

Виразність окремих симптомів може бути як дуже сильною, так і ледь помітною, змінюватися з віком та завдяки корекції. Аутизм буває як регресивний так і вроджений.

Симптомів багато, вони різні для кожного віку, більш детально можна про них прочитати за посиланням: Симптоми (autism.ua).

Якщо ви помітили у своєї дитини ознаки аутизму, це ще нічого не означає. Але краще перевірити та жити без сумнівів, чим діагностувати аутизм в пізньому віці та втратити дорогоцінний час для корекції. В Україні діагноз аутизм може поставити тільки лікар-психіатр, після детального інтерв’ю з батьками, та діагностики з використанням міжнародних тестів, які визнаються у всьому світі. Дуже важливо також провести комплексне обстеження, щоб виключити супутні медичні проблеми. Не треба чекати трьох років, якщо є проблеми, треба розпочинати психолого-педагогічну корекцію.

Батьки, якщо Ви зіткнулися з діагнозом аутизм, Ви можете завантажити безкоштовний посібник «Перші 100 днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм», ця книга допоможе Вам заспокоїтись та створити план дій. І пам’ятайте про те, що діти з аутизмом – чудові, класні, круті. Ви – не одні. У вас все буде добре.

Що нам варто знати про аутизм

Що робити, коли у дитини з аутизмом перевантаження? 

Прикол аутизму в тому, що у людей з РАС виникає перевантаження від зовнішніх подразників. Наприклад, дитина не може їхати довго в автобусі, або не переносись звук натовпу, яскраве світло. І від цього дитині погано, вона може плакати, кричати, валятися на підлозі в супермаркеті тощо.  Люди сприймають дитину, як невиховану, а це не так, бо батьки дуже багато часу приділяють набуттю соціальних навичок. Якщо батьки поруч, вони точно знають, що робити.

Як реагувати, коли ви бачите нетипову істерику або поведінку у дитини в громадському місці?

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ: дотримуватися спокою, запропонувати допомогу, не заважати батькам (супровідникам) корегувати поведінку дитини, прибрати крихкі та небезпечні предмети поблизу, якщо це можливо, заспокоїти перехожих і захистити дитину від зайвої уваги. Якщо потрібно, допомогти знайти тихе відокремлене місце, де можна заспокоїтися та розслабитися. 

ЧОГО НЕ ВАРТО РОБИТИ: критикувати поведінку дитини та її батьків, пригощати дитину солодощами або давати іграшки, торкатися дитини без дозволу.

Що нам варто знати про аутизм

Ситуація в Україні

Дуже багато проблем є в усіх сферах: освіті, медицині, діагностиці, отриманні соціальних послуг. Але головною проблемою залишається несприйняття суспільством того, що є нормою у сусідній Європі або Америці. Зараз в Україні громадські організації активно створюють умови для інклюзивного суспільства. Для підвищення рівня обізнаності, щодо питань аутизму вони проводять кампанії соціальної реклами, реалізують проєкти з соціальної адаптації, інтеграції, розвитку дітей та молоді, психологічну підтримку родини на навчання громади. 

Наприклад, зараз бізнес та заклади з обслуговування починають розуміти, що втрачають велику кількість клієнтів тільки через те, що вони не розуміють, як обслуговувати клієнтів з аутизмом та не адаптують свій простір. Тому якщо Ви хочете навчити своїх співробітників, ви можете звернутися до Асоціації Child.ua за безкоштовним тренінгом та потрапити на карту AUTISM FRIENDLY SPACE

Відкрийте своє серце для дружби та навчіть своїх дітей толерантності. Багато відомих людей мають аутизм. Наприклад, Ентоні Хопкінс та Деріл Ханна. Це ж круто мати в друзях свого Хопкінса 🙂

Якщо Ви хочете більше зрозуміти аутизм, подивіться соціальні ролики: 

«Як зрозуміти аутизм»

«Відкрий своє серце для дружби»

«Просто про аутизм»

Автор Воронцова Ірина, головна редакторка порталу AUTISM.UA

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Пролистать наверх