Грошей завжди мало. Особисті фінанси: як їх впорядкувати?

Грошей завжди мало. Особисті фінанси: як їх впорядкувати?

Що краще – економити чи заробляти більше? Чому гроші надовго не затримуються? З чого почати заощадження? Ми запитали у фінансового радника, засновника онлайн-школи фінансової грамотності Назарія Рибинського

1.Існує думка, що аби впорядкувати фінанси треба вирішити-заробляти більше або економити більше. Що ви про це думаєте?

Перш за все хотілось би підмітити, що не варто обирати між такими термінами як «заробляти» і «економити», рекомендую комплексно розібратись із цими двома показниками.

Доходи
• вважаю, що потрібно прагнути завжди більше заробляти. Реально зростати в доході і у наймі і в підприємництві, фокусуючись на кінцевий результат.
Кількість грошей вимірюється цінністю
В підприємництві — цінністю для клієнта
В наймі — цінністю для роботодавця
Гарно допомагає вправа «скільки коштує моя 1 година часу?»
– для цього потрібно взяти кількість грошей, які приходять до мене і поділити на кількість годин, які я витрачаю на заробляння цих грошей.
Наприклад: 15000 грн/176 год = 85,22 грн.
Впевнений, вас здивує кінцева цифра:)

Витрати
Я за здоровий підхід до фін.грамотністі, яка не передбачає економії на собі, а оптимізовані витрати.
Більшість грошей забирають наші бажання, але давайте глянемо, як ми обмінюємо гроші на емоції у вигляді покупок, і наскільки ці покупки приносить задоволення?
І я зараз не тільки про одяг, а ще таксі, ресторани, кінотеатри, клуби, кав’ярні тощо. Ми ж так любимо ці речі, але якщо вони з’їдають усі гроші, тоді це не добре.
Рекомендую використовувати кеш-бек сервіси, купляти ті ж товари, але за меншою вартістю, планувати великі закупки в періоди знижок тощо.
Адже збережені гроші = зароблені.
Будьте завжди в плюсі, це єдиний адекватний сценарій, якщо маєте плани на життя в достатку, досягнення великих цілей, що вже говорити про фінансову незалежність?

Грошей завжди мало. Особисті фінанси: як їх впорядкувати?

2.Чи корисно вести щоденник витрат? Чому? Як краще це робити?

Не знаю чи корисно, але знаю точно, що психологічно важко і безрезультатно, якщо просто «вести». Контролінг фінансів має починатись із доходів, адже їх може не статись, а витрати ітак гарантовані 🙂
Тому:
1. Контролінг усіх джерел доходів. І чоловіка кошти, і материнський капітал, і підтримку від батьків і зарплату, і дохід від проектів тощо. Все записуємо і аналізуємо.
2. Витрати потрібно знати, щоб зрозуміти як мінімум «як я хочу жити і скільки це все має коштувати?»
Це спонукатиме до збільшення доходів.

Доречі, ми з партнером розробили такий «щоденник» — планер «Час та Гроші», Нова валюта твоєї продуктивності. Там якраз ведеться облік щоденний, щотижневий і щомісячний. Рекомендую, особливо підприємцям, фокусуватись на денні показники, планувати системний дохід через заявки.
В планері також є цікаві нотатки накшталт «Якою я бачу себе через 5 років», «Як виглядає мій ідеальний день», «Хто мене надихає» та інші сюрпризи у вигляді щоденних мотивуючих цитат, QR-кодів на корисні ресурси, тощо.
Одна з моїх найкращи пропозицій виглядає саме курс навчання+ друкований планер.

Я веду бюджет уже більше 4 років. Витрачаю на це щодня до 1 хв часу, та 30 хв в останній день місяця для аналізу. Це мені дуже допомагає рости в доході та все краще розуміти витрати й чого я хочу.

3.Чи користні програми ведення обліку витрат? Чи користуєтесь ви такими?

Так, користуюсь щодня CoinKeeper. Більшість моїх клієнтів також користуються саме цим. Ви можете синхронізувати свої девайси з чоловіком/дружиною і слідкувати один за одним:)
Важливо: вносити витрати одразу після їх здійснення, як оплата за рахунок в закладі, по цій же моделі!

Також, рекомендую для хорошого аналізу робити аналітику по картках.

Грошей завжди мало. Особисті фінанси: як їх впорядкувати?

4.Планування фінансів на місяць – з чого почати? Як притримуватись правил?

Визначити, скільки коштує місяць вашого життя мінімум (грубо кажучи — виживання), максимум (хороша якість життя) і “середнячок”.
Спершу плануємо обов’язкові витрати: оренда квартири+ком.послуги; побутова хімія тощо, закупка продуктів харчування, витрати на транспорт, догляд за собою і т.д.

Наступний крок — бажані витрати: поїздки, додатковий одяг, кафе/ресторани тощо.

Зводимо цифри.
Якщо Доходи = Витратам, це означає, що життя у вас не погане, але про більші цілі типу хорошої освіти для дитини/покупка авто/переїзд у більшу квартиру можна забути.

А взагалі, рекомендую планувати не на місяць чи 3, а одразу на 10-20-30! років. Так ми краще розуміємо що і коли нам буде потрібно, а отже скільки часу у нас є, щоб підготуватись.

5.Як бути з імпульсивними витратами? Як себе контролювати?

Імпульсивні витрати виникають тому, що просто немає причини бути при грошах. Гроші розлітаються, означа що немає більших цілей та дисципліни їх притримати.
Я не хочу лякати вас ідеями подумати про майбутнє чи говорити про «правильність», ми ж дорослі люди. Просто сухі техніки типу «порахуй скільки це коштує в твоїх робочих годинах» чи «який % від твоїх заощаджень займає ця покупка?» — не працюватимуть, допоки немає причини бути при грошах.

Грошей завжди мало. Особисті фінанси: як їх впорядкувати?

6.Як почати робити заощадження?

Пригадаю «казку» про фінансову грамотність «Найбагатша людина Вавилону», де говориться про оплату самому собі. Справа в тому, що ми звикли роздавати усім гроші. За перший тиждень будь-який дохід/зарплата розлітаються. Тому важливо спочатку платити самому собі. І ключове слово «спочатку», бо в кінці уже нічого немає!:)

Рекомендую використовувати інтернет-банкінг і опцію «скарбничка», де можна налаштувати автосписання «% від витрати». Ви будете в приємному шоці, скільки грошей збережете, витрачаючи в звичайному режимі.

А ще більше по даній темі пишу у своєму блозі instagram.com/naz_finance
Тому рекомендую підписатись та написати мені особисто!

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори